Dobrá hodnota, ak nepotrebujete najnovšie vychytávky a príslušenstvo.
iPhone 12 má nádherný dizajn, plnú podporu 5G, skvelé kamery a silný výkon. Avšak, nezískate 120Hz displej ani telefoto objektív a novší iPhone 14 ponúka lepšie kamery.
Výhody:
- Pôsobivý nový dizajn s MagSafe
- Komplexné pokrytie siete 5G
- Impresívne duálne kamery
- Najrýchlejší výkon v tejto cenovej kategórii
- Spoľahlivá batéria
Nevýhody:
- Len 64 GB základného úložiska
- Chýba displej s 120 Hz
- Chýba optický zoom
iPhone 12 od spoločnosti Apple je už možno starší ako dva roky a hrá tretiu husle v porovnaní s iPhone 14 a iPhone 13, ale to neznamená, že by nemal byť braný do úvahy. Spoločnosť Apple stále vyrába a predáva iPhone 12, čo ho robí jedným z lacnejších spôsobov, ako si poobstaráte iPhone – a bez všetkých nevýhod, ktoré sú spojené so zakúpením iPhone SE.
iPhone 12 ponúka atraktívny, plochý dizajn s jasným OLED displejom. Vybavený je aj pripojením 5G, skvelými fotoaparátmi a výkonom čipsetu A14 Bionic. Batéria nie je úplne výnimočná a chýba mu obnovovacia frekvencia 120 Hz, ale nikto nie je dokonalý.
iPhone 12 je stále veľmi dobrým iPhonom, najmä vzhľadom na jeho relatívne nízku cenu. Pokračujte v čítaní celej našej recenzie iPhone 12, aby ste sa dozvedeli viac.
iPhone 12 recenzia: Dátum vydania a cena
iPhone 12 bol uvedený na trh v októbri 2021 a stále je k dispozícii na webovej stránke spoločnosti Apple, ako aj u niekoľkých operátorov. Nová znížená cena začína na úrovni 599 USD/649 GBP/1 049 AUD pre verziu s 64 GB úložiskom, s možnosťami s 128 GB a 256 GB. Ak chcete ušetriť nejaké peniaze, určite sa pozrite na našu stránku so zľavovými kupónmi pre Apple Store, kde nájdete najnovšie ponuky a zľavy.
Ak chcete najnižšiu cenu, stále sledujeme akcie na iPhone 12 pre všetky modely spoločnosti Apple. Môžete ušetriť od 40 do 720 dolárov pri nákupe iPhone 12 priamo od Apple a zároveň vymeniť svoj súčasný iPhone, ak máte model iPhone 7 alebo novší. (Novšie modely prinášajú najvyššie sumy pri výmene.)
Všimnite si, že modely iPhone 13 a iPhone 13 mini zostávajú v ponuke spoločnosti Apple za vlastné nižšie ceny. Model iPhone 13 stojí o 100 USD viac než iPhone 12, čo je očakávané. Cena za model iPhone 13 zostáva rovnaká, 599 USD, takže spoločnosť Apple od vás žiada, aby ste sa rozhodli, či chcete platiť za nové funkcie alebo väčší displej.
Spoločnosť Apple nezahrňuje adaptér na nabíjanie ani slúchadlá do balenia s modelom iPhone 12, takže budete musieť platiť extra, ak ich budete potrebovať. To však platí pre všetky modely iPhone, ktoré boli uvedené na trh po uvedení modelu iPhone 12.
iPhone 12 recenzia: Dizajn
Spoločnosť Apple zriedka mení fyzický dizajn iPhone z generácie na generáciu, a preto sa každá zmena, akákoľvek malá, obvykle prijme s nadšením. Dizajn s rovnými hranami, ktorým sa môže pochváliť iPhone 12, je jednou z týchto skromnejších revízií oproti predchádzajúcim verziám.
Určite, ploché hrany vyzerajú dostatočne pekne a ponúkajú veľmi očakávanú zmenu oproti posledným niekoľkým rokom zaoblených iPhonov. Čo je viac, v kombinácii s novým keramickým štítom od spoločnosti Apple zlepšujú odolnosť iPhone 12, keďže zaoblené rámy predchádzajúcich modelov ich robili náchylnejšími na poškodenie.
Displej s keramickým štítom obstál v torture testoch od kanálu EverythingApplePro na YouTube veľmi dobre. Ani iPhone 12, ani iPhone 12 Pro sa nepoškodili pri pádoch z výšky pasu alebo ramien, a dokonca ani displej na bežnom iPhone 12 sa nerozbil pri páde z výšky 10 stôp (približne 3 metre), hoci zadná strana áno.
Napriek tomu musím povedať, že moje ruky sa pravdepodobne neprispôsobili ostršiemu dizajnu. Len málo smartfónov v súčasnosti používa ploché bočné strany a iPhone 12 mi pripomína prečo. Hrany sa zarezávajú do dlaní a celé zariadenie sa ťažšie drží. Napríklad iPhone 12 má hrúbku 0,29 palca (približne 0,74 cm), čo je približne totožné s hrúbkou 0,31 palca (približne 0,79 cm) u modelu Pixel 5. Avšak Pixel 5 pôsobí v ruke štíhlejšie, pretože sa prirodzene prispôsobuje krivkám vašej dlane.
Ďalšou vecou – a nebudem vás obviňovať, ak to považujete za drobnosť – je, že ako dlhodobý používateľ iPhone 11 Pro som si nemohol nevšimnúť, že 6,1-palcový iPhone 12 je o trochu vyšší, než by musel byť. Považujem veľkosť 5,8 palca za dokonalý kompromis medzi veľkosťou displeja a prenosnosťou v kabelke, ale s modelmi iPhone 12, Apple nechala tento formát zomrieť. Teraz budú tí, ktorí chcú kompaktnejšie zariadenie, musieť siahnuť po 5,4-palcovom modeli iPhone 13 mini. (Model iPhone 12 mini už nie je k dispozícii.) A hoci chválim Apple za to, že stále ponúka malý vlajkový telefón, nemôžem si pomôcť, ale mám pocit, že 5,4-palcový displej je pre moderných používateľov trochu príliš malý.
Napriek tomu som vo všeobecnosti očarený dizajnom iPhone 12. Páči sa mi, že Apple výrazne znížil okraje v porovnaní s iPhone 11 a XR, hoci by som ocenil mierne zmenšený výrez. A hoci nie som veľkým fanúšikom novej modrej farby – považujem ju za trochu mdlú – mám rád, že je k dispozícii mätová zelená a obzvlášť si vážim túto elegantnú jednoduchosť dizajnu. iPhone 12 je k dispozícii v ďalších štyroch farbách – čiernej, bielej, červenej a fialovej.
iPhone 12 recenzia: MagSafe
Zatiaľ čo zázrak magnetov stále púta pozornosť najlepších mysli sveta, Apple ich urobil základnou súčasťou dizajnu iPhone 12. Kruh magnetov umiestnený v strede zadnej strany iPhone 12 umožňuje ekosystém príslušenstva MagSafe od Apple, od bezdrôtových nabíjačiek po obaly a peňaženky, ktoré sa jednoducho pripájajú a odopínajú.
Nie je nič zásadne unikátne na Apple-ovej bezdrôtovej nabíjacej technológii tu. Vlastná nabíjacia podložka MagSafe od spoločnosti Apple za 30 dolárov používa presne ten istý štandard Qi ako akákoľvek iná bezdrôtová nabíjačka pre akýkoľvek iný telefón – jednoducho obsahuje aj magnety. Váš iPhone 12 bude stále kompatibilný s akýmkoľvek bezdrôtovými nabíjačkami alebo príslušenstvom Qi, ktoré už máte, aj keď pre dosiahnutie najvyšších rýchlostí 15 W budete potrebovať riešenie od prvej strany alebo tretej strany, ktoré zahŕňa MagSafe.
Zlou správou je, že MagSafe je pomalší ako 20W nabíjačka s káblom od Apple. Oveľa pomalší. V testoch nabíjania od tretej strany sa iPhone 12 nabije do 50% za 28 minút pomocou 20W rýchlej nabíjačky. 15W nabíjačka MagSafe to trvalo hodinu.
Napriek tomu to neuberá na filozofii za MagSafe, ktorá má veľa zmyslu. Magnety pomáhajú lokalizovať iPhone 12 na nabíjačkách a uľahčujú pripájanie príslušenstva. A určite je jednoduchšie dobíjať telefón, keď ho položíte na podložku, ktorá sa okamžite dokonale zarovná, namiesto toho, aby ste sa pri stolíku potýkali s pripájaním malého Lightning konektora.
Myslím si, že bude potrebné viac zapojenia a experimentovania od tretej strany, kým uvidíme skutočný potenciál MagSafe – a to sa už stalo aspoň trochu v dvoch rokoch od uvedenia iPhone 12. Napriek tomu magnety vo vnútri môjho iPhone 12 neboli úplne dostatočne silné na to, aby pevne udržali Apple-ovú puzdrovú peňaženku MagSafe vždy na svojom mieste. V skutočnosti, trenie pri vytahovaní iPhone 12 z vrecka na džínsy bolo niekoľkokrát dosť silné na to, aby posunulo puzdrovú peňaženku mimo stred, čo pre mňa neevokuje príliš charakteristický dizajn od Apple.
iPhone 12 recenzia: Displej
Displej iPhone 11 bol nepochybne slabým článkom vstupnej úrovne prémiových iPhonov od Apple, ale iPhone 12 to napravuje. To je vďaka 6,1-palcovému Super Retina XDR OLED displeju, ktorý sa zhoduje s tým, čo ste dostali v iPhone 12 Pro.
Tento panel má rozlíšenie 2532×1170 pixelov, čo znamená dramatický nárast v čistote obsahu na obrazovke oproti zastaranému displeju iPhone 11 s rozlíšením 1792×898 pixelov. Je tiež označený ako HDR10, čo vám umožňuje pozerať si videá natočené zadnou kamerou zariadenia s Dolby Vision tak, ako boli zamýšľané.
Pozeral som si trailer na film Monster Hunter, ktorý sa zdá byť filmom, ktorý nemal vôbec vzniknúť, ale aspoň som bol spokojný s vernosťou šupín, rohov a zubov na Black Diablosu žiariacom na slnku v púšti. Čierna dym z výbuchu sa tiež výrazne odlišoval od inak jasnej denné scény takým spôsobom, ktorý by nebol tak zaujímavý na LCD paneli iPhone 11 s neschopnosťou zobraziť skutočnú čiernu farbu.
Displej iPhone 12 stále nie je dokonalý a dôvod je zrejmý pre každého, kto používal nedávne telefóny Galaxy, Pixel alebo OnePlus počas dlhšieho času. Napriek mesiacom špekulácií, ktoré tvrdili opak, Apple sa rozhodol nevybaviť celú radu iPhone 12 displejmi s vysokou obnovovacou frekvenciou, ktoré sa v poslednom roku stali veľmi bežné v kategórii vlajkových smartfónov. (Ak chcete získať rýchlejšie obnovovacie frekvencie na iPhone, budete musieť si vybrať jednu z modelov Pro, aj keď sa rozhodnete pre novú radu iPhone 14.)
Výsledkom je, že animácie nie sú tak plynulé a reakcie na dotyky a posúvanie nie sú také okamžité na iPhone 12, ako na telefónoch s 90Hz Pixel 5 alebo 120Hz Galaxy S20. Aj keď je iPhone 12 výkonnejší ako tieto zariadenia – čo uvidíme neskôr v recenzii – niekedy sa zdá, že je pomalší pri používaní, jednoducho preto, že jeho displej nie je taký pohyblivý.
Pokiaľ ide o jas, podľa našej svetlomernej skúšky dosiahol iPhone 12 na svojom najvyššom nastavení 569 nitov, čo je v skutočnosti oveľa menej než odhad Apple 625 nitov. Dokázal zobraziť 114,5% farebného priestoru sRGB – len o málo menej než 122,8% u Samsung Galaxy Note 20 – čo naznačuje mierne skromnejšie a prirodzenejšie odtiene farieb, namiesto prehnanej nasýtenosti.
Pri pohľade na test presnosti farieb Delta-E dosiahol iPhone 12 výsledok 0,29, čo je prekvapivo o niečo horšie než výsledok 0,22 u iPhone 11. (Čísla bližšie k nule naznačujú presnejšie odtiene farieb.) Napriek tomu sa mi zdali farby vhodné pre moje oko a samotný prechod na OLED predstavuje v porovnaní s predchádzajúcou generáciou obrovský skok, vo všeobecnosti povedané.
iPhone 12 recenzia: Fotoaparáty
Na prvý pohľad by ste si nemysleli, že sa v oddelení fotoaparátov pre iPhone 12 veľa zmenilo. Dvojlomové zadné fotoaparáty sú usporiadané podobne ako v roku 2019 a širokouhlé a ultrawide optiky sú podporované 12-megapixelovými snímačmi.
Nenechajte sa však oklamať svojimi očami, pretože došlo k vylepšeniam. Hlavný fotoaparát sa zvlášť teší z 7-prvkového dizajnu s clonou ƒ/1.6, ktorá je v čase uvedenia najväčšia v iPhonu. Dôsledkom týchto zmien je 27% zlepšenie výkonu pri slabom osvetlení, čo by malo spolu s vylepšeniami v technológiách Smart HDR a Deep Fusion znamenať viac detailov aj v tých najmenej priaznivých podmienkach.
Tak teda začnime s pár snímkami v režime nočného zobrazenia, ktoré ukážu, čo za rok zlepšení dosiahlo výkonnosť iPhonu pri slabom osvetlení. Obe tieto fotografie predstavujú dramatické a ohromujúce nočné scény, ale interpretácia iPhone 12 je mierne ostrejšia vo všetkých ohľadoch, s realistickými odtieňmi vo vnútri tehlových stien a lepšou citlivosťou na špeciálne svetelné body, ako je vidieť v tom, ako tehla zachytáva svetlo z lampy nad ňou. Napriek tomu iPhone 11 Pro nie je oveľa menej konkurencieschopný voči novšiemu modelu.
To však neznamená, že Apple nemá ešte čo vylepšiť. Na základe porovnania práce iPhonu 12 s Pixelom 5 v uvedenom príklade vyzerá, že Google má navrch pri nočných snímkach. Zatiaľ čo softvér od Applu zdôrazňuje hranice objektov a dodáva celému obrazu trochu viac hĺbky, algoritmy od Googlu prinášajú univerzálne viditeľnejší výsledok a s menším celkovým šumom. Na okrajoch snímku iPhonu 12 sa objavuje nepekný vinietový efekt, ktorý jasne chýba na snímku od Pixelu.
Vo svetlých podmienkach nie je čo zaznamenať negatívne na hlavnom fotoaparáte iPhonu 12. Zatiaľ čo Note 20 vytvoril toto idylické jazerné prostredie o niečo ostrejšie, najmä v diaľke na stromoch, z väčšej časti uprednostňujem pokus iPhonu 12 pre jeho realistické spracovanie farieb, od hlbokomodrej popoludňajšej oblohy po žlté, oranžové a zelené odtiene okolo vody. Samsung tu opäť pretiahol s následným spracovaním, ako to má zvyk.
Keď však priblížime fontánu vpravo, obmedzenia iPhonu 12 sa stávajú bolestne zrejmými. S iPhonom 12 nie je k dispozícii optický zoom – za to musíte viac investovať do iPhonu 12 Pro alebo Pro Max. Ale aj potom by ste nedostali rovnakú krystalickú jasnosť, akú ponúka Note 20 s 3x hybridným zoomom, ktorý zachytáva kvapky vody, kruhy na hladine jazera a stenu stromov na pozadí.
Tu vidíme tú istú jazero, teraz pozorované cez ultrawide objektívy iPhonu 12 a OnePlus 8T za 749 dolárov. Obe tieto fotografie majú rôzne nedostatky; iPhone 12 robí chybu v bielej rovnováhe, čo spôsobuje zelený nádych vo vode a oblakoch, zatiaľ čo fotografia OnePlus 8T nie je vôbec dostatočne ostrá a ťažko skresľuje obraz pozdĺž obvodu.
Záverom tohto jesenného fotografického výletu je dvojica portrétov môjho kolegu Jesseho, ktoré boli zachytené pomocou iPhonu 12 a Pixelu 5. Zaujímavo, iPhone 12 sa predvolene rozhodol pre vyťiahnutý pohľad pri portrétoch, zatiaľ čo Pixel 5 automaticky aplikuje nejaké orezanie.
Napriek tomu sa mi iPhonová verzia zdá stále o niečo ostrejšia, s lepším ošetrením Jesseho tónu pleti a Smart HDR šikovne zvláda kontrast medzi hlbokými tieňmi na jeho pravom ramene a zvyškom mikiny. iPhone 12 tiež aplikuje presnejší rozostrenie okolo Jesseho vlasov a uší, čo je často výzvou pri simulovaných portrétoch s malou hĺbkou ostrosti ako sú tieto.
Na otestovanie možností režimu Deep Fusion od Apple, ktorý preferuje scény s drobnými detailmi v stredne osvetlených situáciách, som použil iPhon 12 a Pixel 5 na zachytenie obrazu maľby na plátne. Deep Fusion je navrhnutý na zostavenie rôznych expozícií rôznych dĺžok pre optimálne zaostrenie, ale bolo prekvapujúce, že telefón od Googlu v skutočnosti vygeneroval najpresnejší výstup, kresliačku textúru plátna s ostrosťou, ktorú iPhone 12 nedokázal úplne dorovnať. Napriek tomu si myslím, že spôsob, akým iPhone spracováva farby ako celok – a teplo, ktoré pridáva do červených, bielych a neutrálne sfarbených pozadí – vedie k výslednej vizuálne príťažlivejšiemu obrazu.
Lepší príklad práce režimu Deep Fusion môže byť selfie, ktoré som urobil pri západe slnka, kde iPhone 12 zachytil jednotlivé vlákna na mojom svetre s bohatstvom a nuanciou v porovnaní s rozostreným výstupom Note 20. 12-megapixelový predný fotoaparát iPhone 12, ako sa dalo očakávať, zachytáva viac detailov ako 10-megapixelový snímač Note 20, ale algoritmy Applu tiež nepríliš prejasňujú tiene a neodčerpávajú kontrast z mojej tváre, čo robí Samsungov telefón. Ak by som musel jednu z týchto fotografií zverejniť na Instagrame, voľba by nebola ťažká.
Celkovo sa iPhonu 12 darí v rámci svojej cenovej kategórie v oblasti výkonu fotoaparátu, ale nie je najlepší vo všetkých situáciách. Pri nočných snímkach by som stále radšej mal Pixel, ktorý dokáže zachytiť rovnaké náročné scény s menším množstvom šumu. A ak by som pracoval na diaľku, radšej by som mal Pixel 5 aj pre jeho nadradený digitálny Super Res Zoom alebo niektorý zo Samsungových zariadení – buď Galaxy S20 FE alebo Note 20 – pre ich 3x optické a hybridné zoomovacie systémy.
iPhone 12 recenzia: Video
Apple sa úplne venoval záznamu videa vo formáte 4K HDR s modelmi iPhone 12. Podobne ako u iPhonu 12 a Pro Max, aj štandardný iPhone 12 (a menší iPhone 12 mini) dokážu nahrávať video v Dolby Vision, avšak len pri 30 snímkach za sekundu, oproti 60 snímkam za sekundu u modelov Pro. Dolby Vision je druhom HDR kódovania, ktoré presahuje štandardný formát HDR10 a poskytuje výrazne hlbšiu farebnú hĺbku a zároveň zaručuje konzistentnú vizuálnu prezentáciu, čo čo najviac zodpovedá pôvodnému zdroju obsahu bez ohľadu na to, kde alebo ako sa obsah sleduje.
Možno si to ťažko predstaviť, ale dôverujte nám v tomto prípade – rozdiel je okamžite viditeľný, keď pozorujete ten istý obsah vedľa seba v HDR a SDR. Nahrával som krátke video v parku, keď slnko zapadalo za stromy, a kontrast medzi oboma záznamami bol ohromujúci. Napríklad obloha bola markantne jasnejšia na snímkach v Dolby Vision, a dokonca som si mohol všimnúť jednotlivé listy a stromy odrážajúce slnko. Tieto detaily boli na snímkach v SDR rozmazané, vyblednuté a zakryté, a ako niekto, kto už takmer celý rok používa iPhone 11 Pro na nahrávanie videa, som nemal ani tušenia, čo som strácal.
Nuž, aby sme boli spravodliví, iPhone 12 je ďaleko od jediného smartfónu, ktorý dokáže nahrávať HDR video. Avšak je jediným, ktorý je certifikovaný Dolby Vision, a môžem určite povedať, že HDR video, ktoré som nahrával na našom Galaxy S20 Plus, nikdy nevyzeralo tak dobre, ako to, čo iPhon 12 vytvorí automaticky.
iPhone 12 recenzia: 5G
Mnoho smartfónov podporuje 5G, najmä v dvoch rokoch od uverejnenia tejto recenzie iPhone 12. Už nemusíte dokonca platiť viac za túto funkciu. Avšak filozofia Apple týkajúca sa 5G je to, čo odlišuje iPhone 12 od všetkých ostatných smartfónov s 5G.
Zatiaľ čo väčšina smartfónov s 5G, ktoré boli vtedy uvedené na trh, podporovala iba jeden druh 5G a nie iný, alebo len konkrétne pásmá potrebné na prácu v určitej sieti, iPhone 12 šiel ešte ďalej. Je navrhnutý tak, aby fungoval na väčšine pásiem z akéhokoľvek 5G smartfónu, čo znamená väčšiu šancu na dostupnosť 5G, najmä v súčasnosti. Navyše, iPhone 12 funguje na oboch typoch 5G – sub-6GHz 5G, ktoré je dostupné na celoplošných sieťach T-Mobile a AT&T, a tiež na oveľa rýchlejšom a krátkodobejšom millimeter-wave 5G, ako to vybudovala Verizon v mestách Ameriky.
Tento dvojprúdový prístup k 5G je kľúčový, pretože to znamená, že keď sa 5G konečne stane všeobecnou realitou, váš iPhone 12 schopný 5G nebude obmedzený modemom, ktorý podporuje len niektoré siete a iné nie. Je pravda, že tento deň ešte nebol, keď som prvýkrát testoval iPhone 12 v roku 2020. Na sieti AT&T v predmestí v Pennsylvánii som často videl rýchlosť sťahovania približne 85 Mbps na našom iPhone 12 pri dvojprúdovom signále. Je to slušné, ale len približne tretina rýchlosti najrýchlejších sietí LTE Advanced, ktoré sme testovali.
5G však zvyšuje spotrebu batérie iPhone. Preto Apple vyvinul Smart Data Mode. Táto funkcia inteligentne prepína medzi LTE a 5G v závislosti od toho, či zariadenie naozaj potrebuje extra rýchlosť. Napríklad, ak iba streamujete hudbu na Spotify so zhasnutou obrazovkou, váš iPhone 12 môže zostávať na 4G, aby šetril energiu. Ale keď začnete aktívne prehliadať web alebo volať cez FaceTime HD, 5G sa plne aktivuje. Smart Data Mode je úplne voliteľný; ak by ste radšej mali 5G aktívne stále, môžete to nastaviť v nastaveniach telefónu.
iPhone 12 recenzia: Výkon
Vyzbrojený prvým 5-nanometrovým procesorom, ktorý kedy bol vložený do smartfónu – Apple A14 Bionic, iPhone 12 poskytuje najlepší výkon, ktorý sa nikdy nezakolísal. Čip A13 Bionic v modeloch iPhone 11 bol už rýchlejší ako top-tier čip Qualcomm z roku 2020, Snapdragon 865 Plus, ale čip A14 tento rozdiel ešte viac zväčšuje. Od roku 2022 začínajú niektoré Android telefóny dobiehať, ale iPhone 12 si stále udržuje svoje postavenie.
Väčšina telefónov potrebuje približne minútu alebo viac na dokončenie nášho testu kódovania videa, kde je krátke 4K video zakódované do 1080p pomocou aplikácie Adobe Premiere Rush. iPhone 11 Pro potreboval 46 sekúnd na dokončenie tohto úlohy; vybavený čipom 888 Galaxy S21 Ultra 1 minútu a 2 sekundy. iPhone 12 však? Len 26 sekúnd. Android telefóny sa zatiaľ nedokázali vyrovnat tomuto času.
Test Geekbench 5, ktorý mera všeobecný systémový výkon, ukazuje podobnú výhodu pre najnovší procesor od Apple. Tu iPhone 12 nastavil bleskový tempo s výsledkom 3 859 bodov v multicore časti benchmarku. Galaxy S21 Ultra dosiahol 3 440 bodov.
A Apple nešetril ani na grafickej stránke vecí. Apple tvrdí, že GPU v A14 Bionic je o 50% rýchlejšia ako tá v A13. Zatiaľ čo najnovšie mobilné hry nie vždy plne využívajú rýchlu inováciu výrobcov telefónov, môžem povedať, že hra Asphalt 9 Legends – hra, ktorá občas môže byť na niektorých high-end Android telefónoch trhaná – sa na iPhone 12 cítila hladká a ostrá. (Samozrejme, rýchlejší displej s obnovovacou frekvenciou by umocnil ilúziu rýchlosti a ponořenia, ale to je iná otázka.)
Lepším meradlom výkonu je 3DMark Wild Life grafický benchmark, ktorý núti zariadenia renderovať zložité, náročné scény v reálnom čase. Galaxy S21 Ultra dosahuje v tomto teste maximálne 34 fps. iPhone 12 dosiahol 39 fps vo našich testoch.
Recenzia iPhone 12: Batéria a nabíjanie
Apple nikdy neprezradí presné hodnoty kapacity batérie pre svoje zariadenia, čo robí získavanie informácií o trvanlivosti na jedno nabitie zložité na základe špecifikácií. Rozbor naznačil, že iPhone 12 môže mať batériu s kapacitou 2 815 mAh, čo je približne o 200 mAh menej kapacity ako mal iPhone 11 Pro.
Napriek tomu, väčšie iPhony sa obvykle správajú celkom dobre v našom vlastnom testovaní batérie, kde zariadenia nepretržite surfovali po webe cez mobilnú sieť pri jasnosti obrazovky 150 nits.
Pre porovnanie, iPhone 11 dosiahol v tomto teste 11 hodín a 16 minút, a považujeme všetko nad 11 hodín za veľmi dobré. iPhone 12 však dosiahol v tomto teste priemerne 8 hodín a 25 minút, čo by sa mohlo javiť ako významné zhoršenie.
Avšak, tu je hlbší príbeh. Podobne ako u iPhone 11, Apple hodnotí aj iPhone 12 na rovnakých 17 hodín prehrávania videa a 65 hodín prehrávania hudby. Avšak iPhone 11 nemal 5G, s ktorým by sa musel vysporiadať. A keď sme test opäť spustili s vypnutým 5G a preferovaním LTE, iPhone 12 si viedol lepšie – oveľa lepšie.
Na 4G vydržal iPhone 12 10 hodín a 23 minút – dve hodiny dlhšie ako na 5G. Ak by sme mali hádať, vinníkom by mohlo byť to, že 5G spotrebuje viac energie alebo že obmedzený dosah 5G sietí znesie pre iPhone 12 ťažkú udržanie konzistentného pripojenia 5G, čo ho núti prechádzať medzi 5G a 4G.
Apple dramaticky zlepšil výdrž batérie s iPhone 13, takže ak zvažujete zľavnené staršie zariadenie od Apple, vedia sa vám k dispozícii dlhotrvajúce možnosti.
Príbeh batérie iPhone 12 sa zhoršuje, keď prichádzame k slonovi v miestnosti – rozhodnutiu Apple opustiť nabíjací adaptér a káblové slúchadlá so všetkými ďalšími modelmi iPhone.
Môžete povedať, čo chcete o tom, koľko z tohto je zapríčinené environmentálnou iniciatívou spoločnosti Cupertino, ale faktom je, že toto zanechá potenciálnych zákazníkov iPhone bez najrýchlejšieho nabíjania pre iPhone 12, pokiaľ si nekúpia dodatočný adaptér USB-C od Apple za ďalších 20 dolárov. A aby toho nebolo málo, kábel Lightning-na-USB-C, ktorý Apple poskytuje s iPhone 12, nebude fungovať s staršími adaptérmi a nebude pre vás príliš užitočný, pokiaľ si nekúpite nový adaptér.
Situácia s nabíjaním je rovnaká aj pre kupujúcich v Spojenom kráľovstve, kde Apple žiada 39 libier za nabíjačku MagSafe a 19 libier za káblový 20-wattový nabíjací blok.
Vo v našich testoch dosiahol 20-wattový adaptér iPhone 12 od prázdneho stavu do 57% za 30 minút. To prekračuje Apple-ovu vlastnú predpoveď 50%, ale iste neuvidíte takúto rýchlosť, ak závisíte na svojej staršej 5-wattovej nabíjačke z predchádzajúcich iPhone. iPhone 12 sa teraz môže bezdrôtovo nabíjať rýchlosťou až 15 wattov, čo je výrazne lepšie ako Apple-ova stará 7,5-wattová zásada.
iPhone 12 recenzia: iOS 16
iOS 14 bol najnovším softvérom Apple pre telefóny, keď sa predstavil iPhone 12, ale dnes je všetko o iOS 16. A ako môžete vidieť v našej recenzii iOS 16, sú tu niektoré pozoruhodné zmeny. Môžete prispôsobiť zámok obrazovky iPhone, kopírovať text z videa pomocou živého textu a dokonca upravovať správy v aplikácii Messages po ich odoslaní.
Všetky tieto funkcie sú dostupné pre iPhone 12 rovnako, ako pre novšie modely iPhone. Predpokladáme, že iPhone 12 dostane ešte minimálne tri aktualizácie operačného systému, čo znamená, že váš telefón bude pravdepodobne stále aktuálny aj v roku 2025.
iPhone 12 recenzia: Záver
Mám zmiešané pocity ohľadom iPhone 12. Niet pochýb, že celkovo je to skvelý telefón a mnohé zmeny, ktoré Apple urobil na svojom najpopulárnejšom iPhone, sú k lepšiemu. Nový Super Retina XDR panel je fenomenálnym zlepšením oproti sklamaným LCD panelom v predchádzajúcich modeloch v tejto cenovej kategórii, aj keď mu chýba vyššia obnovovacia frekvencia. A dizajn, MagSafe systém a vynikajúci duálny fotoaparát si zaslúžia pochvalu.
Ale stále ma sklamalo, že Apple odmieta meniť niektoré kľúčové oblasti. Takmer každý veľký výrobca telefónov prestal byť lakomý s výchozím úložiskom. Skutočnosť, že iPhone 12 má stále len 64 GB základného úložiska, je takmer trestuhodná, obzvlášť keď berieme do úvahy rozšírené úložisko u modelu iPhone 13.
V skutočnosti by niektorí mali radšej zvoliť iPhone 13 (alebo iPhone 14, ak máte 799 dolárov na stravenie), aj keď iPhone 12 je lacnejší. iPhone 13 ponúka rýchlejší výkon, lepší fotoaparát a menší výrez na displeji, a navyše dlhšiu výdrž batérie. Ale dva roky po svojom uvedení je iPhone 12 stále dobrý nákup, ak máte obmedzený rozpočet.