37. týždeň tehotenstva: Posledné fázy tehotenstva a príprava na pôrod

V 37. týždni tehotenstva si môžete všimnúť niekoľko fyziologických a emocionálnych zmien, ktoré sú bežné v tejto fáze. Tu sú niektoré z najbežnejších príznakov:

 1. Zväčšený bruško: Vaše bruško dosiahne maximálne rozmery v tomto období tehotenstva, keďže dieťatko rýchlo rastie a pripravuje sa na pôrod.
 2. Otoky: Mnohé ženy majú v 37. týždni tehotenstva problémy s opuchmi nôh a nôh. Je dôležité dbať na dostatočný oddych a vyhnúť sa dlhému sedeniu alebo státu.
 3. Nespavosť: V tomto štádiu tehotenstva môžu pre vás byť problémom nepohodlie a nespavosť kvôli nepohodlnému spánku a častým nočným návštevám toalety.
 4. Bolesť chrbta: Rozťahovanie a rastúce dieťa môže spôsobiť bolesť v oblasti chrbta a bedier.
 5. Braxton-Hicksove kontrakcie: Vaše telo sa môže pripravovať na pôrod prostredníctvom týchto skutočných kontrakcií, ktoré sú však slabšie ako kontrakcie pôrodu.

Príprava na pôrod v 37. týždni tehotenstva

Ako sa približujete k termínu pôrodu, je dôležité začať sa pripravovať na túto dôležitú fázu vašho tehotenstva. Tu je niekoľko kľúčových vecí, ktoré by ste mali zvážiť v 37. týždni tehotenstva:

 1. Zoznam vreckovej tašky: Pripravte si zoznam vecí, ktoré budete potrebovať v pôrodnici, aby ste mali balíček hotový, keď začnete pôrod.
 2. Porozprávajte sa so svojím lekárom: Ak ste si nevybrali svojho lekára na pôrod, je najvyšší čas sa poradiť so svojím lekárom a dohodnúť si dohodu.
 3. Cvičenie na posilnenie: Posilnenie pôrodných svalov pomocou cvičení Kegel môže pomôcť pri pôrode a zotavení po ňom. Dohodnite si s termínovanou pôrodnou asistentkou stretnutie a požiadajte ju o informácie a radu.
 4. Plánovať hospodársku siet – Je pravdepodobné, že sa narodí do niekoľkých týždňov, je užitočné plánovať dopredu miesto na spanie pre váše dieťa, plienkový stôl, oblečenie a ostatné nevyhnutnosti.
 5. Dojčenie a starostlivosť o bábätká – Prečítajte si o dojčení a starostlivosti o novorodenca. Môže to pomôcť zmierniť obavy, ktoré prichádzajú s pribúdajúcimi týždňami tehotenstva.

Často kladené otázky o 37. týždni tehotenstva

 1. Aké sú príznaky pred blížiacim sa pôrodom?
 2. Príznaky blížiace sa pôrodu môžu zahŕňať silnejšie a pravidelnejšie kontrakcie, stratu hlienového zátky, vodnatie plodovej vody a bolesť v dolnej časti brucha.

 3. Ako sa pripraviť na príchod bábätka?

 4. Pripravte si vreckovú tašku, dohodnite sa s lekárom na pôrod, cvičte pôrodné svaly pomocou cvičení Kegel a pripravte domácnosť pre novú prírastok.

 5. Je bezpečné cvičiť v 37. týždni tehotenstva?

 6. Vo väčšine prípadov je cvičenie v tomto štádiu tehotenstva bezpečné, ako napríklad chôdza, plávanie a cvičenie s nízkym dopadom. Vždy sa však poraďte so svojím lekárom alebo pôrodnou asistentkou pred začatím nového cvičebného režimu.

 7. Aké sú možnosti pôrodnej asistencie v 37. týždni tehotenstva?

 8. Možnosti pôrodnej asistencie môžu zahŕňať lekára po pôrodnej starostlivosti, pôrodnú asistentku, profesionálneho pôrodničara alebo pôrodníka.

 9. Ako sa začína pôrod v 37. týždni tehotenstva?

 10. Pôrod sa môže začať kontrakciami Braxton-Hicksovho typu, ktoré sa postupne stávajú silnejšími a pravidelnejšími. Neskôr sa môžu objaviť príznaky, ako je strata hlienového zátky a vodnatie plodovej vody.

 11. Kedy by som mal kontaktovať svojho lekára pri pôrode v 37. týždni tehotenstva?

 12. Ak máte akékoľvek obavy o pôrode alebo ak máte príznaky ako krvácanie, silné bolesti alebo nedostatok pohybov plodu, mali by ste okamžite kontaktovať svojho lekára.