15. týždeň tehotenstva: Prvé trimester sa blíži ku koncu

Vaše dieťa má teraz všetky zuby, nielen mliečne, ale aj trvalé. Nočné sny sa mu už začínajú tvoriť a môže aj popíjať plodovú vodu. Jeho pohyby sú dynamické a môžete ich cítiť ako jemné kopnutie alebo šúchot v brušku. Toto by malo byť jedno z prvých spojení medzi vámi a vaším dieťaťom.

Skúsenosti s týždňom 15. tehotenstva

  1. týždeň tehotenstva je často doba, keď sa mnohé tehotné ženy začínajú cítiť lepšie. Malátnosť a únava sa znižujú a prechádzajú nepríjemné príznaky prvého trimestra, ako je nevoľnosť a citlivosť prs. Vaša energia a nálada môžu byť na vzostupe, a tak by ste mali pociťovať väčšiu radosť a spokojnosť s tehotenstvom.

Niektoré tehotné ženy tvrdia, že ich pokožka je jemnejšia a rozjasnená a ich vlasy sú silnejšie a žiarivejšie. To je spôsobené hormonálnymi zmenami a zvýšenou cirkuláciou krvi, ktorá prináša viac živín do vlasových folikulov a pokožky. S týmto prírodným leskom nemusíte nosiť žiadny make-up!

Fyzické zmeny

Váš bruško sa v 15. týždni tehotenstva začína mierne tmavnúť a zväčšovať. V tomto bode tehotenstva sa vaše telo mení a prispôsobuje sa rastúcemu dieťaťu vo vnútri. Vaše hormóny sa upravujú, čo môže mať vplyv na vašu pokožku, vlasy a nechty.

Je tiež možné, že začnete cítiť niektoré nepríjemné príznaky, ako napríklad pálenie záhy, zápchu alebo kŕče v nohách. Je dôležité o týchto zmenách informovať svojho lekára, aby mohol posúdiť ich závažnosť a odporučiť vám vhodné liečebné metódy.

Zvládnutie emocionálnych zmeny

Tehotenstvo je emocionálna jazda a zhoda je, že aj naďalej cítiť rôzne emócie je normálne. Od radosti a očakávania až po stres a obavy, je dôležité si uvedomiť, že toto sú normálne súčasti tehotenstva. Ak sa cítite príliš ublížená alebo úzkostlivá, neváhajte hovoriť s lekárom o svojich pocitoch. Môže vám odporučiť podporné skupiny alebo činnosti, ktoré by vám mohli pomôcť zvládnuť tieto zmeny.

Cvičenie v 15. týždni tehotenstva

Cvičenie v tehotenstve môže mať mnoho výhod, vrátane zlepšenia kondície a svalového tonusu, zmiernenia stresu a udržania zdravého hmotnostného prírastku. Vo svojom 15. týždni tehotenstva by ste mali byť schopná udržať si svoje bežné cvičebné rutiny, ako je chôdza, plávanie alebo jogovanie, ak je to povolené vášim lekárom.

Ak začínate s novými cvičeniami, ako napríklad joga pre tehotné, je dôležité ísť pomaly a naslúchať si svoje telo. Vyhýbajte sa cvičeniam, ktoré vyžadujú vysokú intenzitu, skoky alebo zmeny smeru, a vyhnite sa cvičeniam, ktoré by mohli spôsobiť pád alebo úrazy.

Závery

  1. týždeň tehotenstva prináša množstvo zmien a nových skúseností. Aj keď je to len polovica vašej cesty tehotenstvom, je dôležité si užívať túto fázu a byť aktívna v zdravotnej starostlivosti o seba a svoje dieťa. Nezabudnite hovoriť s lekárom o akýchkoľvek obavách alebo otázkach, ktoré by ste mali a udržiavať si pozitívny prístup k tomuto úžasnému obdobiu vo vašom živote.